Z  ŻYCIA BIBLIOTEKI  – WAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Narodowe czytanie 2023

Szkolny konkurs czytelniczy “znam przygody Kubusia Puchatka”

O BIBLIOTECE…

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK – 8.00 – 15.00
WTOREK – 7.45 – 15.00
ŚRODA – 7.45 – 15.00
CZWARTEK – 8.00 – 15.00
PIĄTEK – 7.45 – 14.00

Biblioteka naszej szkoły dysponuje dwoma pomieszczeniami: wypożyczalnią i czytelnią. W czytelni uczniowie mogą spędzać czas po lekcjach oraz w czasie wolnym.  Jest ona dobrze wyposażona w księgozbiór podręczny tj. encyklopedie, słowniki, albumy, kroniki i inne tego typu pozycje. Uczniowie mogą odrabiać tu lekcje, przygotować się do zajęć, mogą również czytać prasę, a bibliotekarz chętnie służy im pomocą i radą. Znajdują się w niej komputery, dzięki którym uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z zasobów Internetu wyszukując potrzebne informacje. Wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek umożliwia każdemu bliski kontakt z książką. Czytelnicy mogą korzystać z księgozbioru liczącego ponad 13 tysięcy woluminów, bogatego zarówno w lektury jak i inne pozycje z gatunku bajek, baśni, legend i podań. Księgozbiór zawiera również pozycje o tematyce przygodowej dla młodzieży, o tematyce obyczajowej, historycznej a także pozycje z gatunku poezji i dramatu. Dla zainteresowanych jest wiele ciekawych książek popularno-naukowych z różnych dziedzin wiedzy.
        Biblioteka jest skomputeryzowana. Bibliotekarze pracują, korzystając z programu obsługi biblioteki
MOL Optivum.
W celu popularyzacji książki i czytelnictwa biblioteka prowadzi szeroko zakrojoną działalność wychowawczą i kulturalną. Jest organizatorem wielu konkursów plastycznych, czytelniczych, recytatorskich na poziomie szkolnym i powiatowym. Tradycją stało się uroczyste
“Pasowanie na czytelnika”, którego  głównym celem jest  zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Od lat biblioteka uczestniczy i organizuje ogólnopolskie akcje, miedzy innymi: Narodowe Czytanie, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Języka Ojczystego. W bibliotece działa Koło Przyjaciół Biblioteki. Należący do niego uczniowie pomagają w drobnych pracach bibliotecznych, przygotowaniu różnego rodzaju imprez i uroczystości oraz biorą udział w przedstawieniach organizowanych przez bibliotekę.
        W roku szkolnym 2023/2024 nasza biblioteka bierze udział w V edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.