Dnia 30.11.2022 r. klasa VIIb wraz z wychowawcą wyjechała do stolicy Dolnego Śląska. Głównym celem było obejrzenie cykloramicznego obrazu „Bitwa pod Racławicami” – zwanego popularnie PANORAMĄ RACŁAWICKĄ – namalowanego w latach 1893 – 1994 pod kierunkiem malarzy Jana Styki i Wojciecha Kossaka, który wyeksponowany jest obecnie we Wrocławskiej Rotundzie. Obraz zadziwił nas swą wielkością. Powstał dla upamiętnienia insurekcji kościuszkowskiej w 100. rocznicę. Poznaliśmy historię powstania obrazu oraz mogliśmy prześledzić szczegół po szczególe bitwę pod Racławicami. Polecamy każdemu tę niezwykłą lekcję historii, w której uczestniczyliśmy, oglądając ten obraz.
Zwiedziliśmy również Muzeum Narodowe. Mieliśmy okazję poznać malarstwo śląskie, w tym dzieła A. Dresslera, P. Brueghela, L. Carnacha czy M. Willmanna. Szczególnie zachwycił nas SKARB ŚREDZKI, w tym korona królewska.

Odbyliśmy spacer po Ostrowie Tumskim, zakończony w Katedrze Wrocławskiej. Tam weszliśmy na wieżę, by podziwiać panoramę miasta Wrocławia. W Rynku – sercu miasta – podziwialiśmy zabytkowy Ratusz oraz wrocławskie kamieniczki.
K. Kowalska