Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. W naszej szkole ślubowanie przyszłych czytelników z klas pierwszych odbyło się 26 stycznia 2023 roku i było dla nich ogromnym przeżyciem.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

                  Moment pasowania poprzedzony był lekcją biblioteczną, na której uczniowie  poznali godziny otwarcia biblioteki i dowiedzieli się jak należy się w niej zachowywać. Zostali poinformowani jakie są zasady wypożyczania  i oddawania książek oraz dowiedzieli się, w którym miejscu znajdują się książki przeznaczone dla nich. Omówiono jak należy dbać o książki.
W dniu pasowania uczniowie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki. Pierwszoklasiści mieli okazję sprawdzić swoją znajomość baśni i bajek.  Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie, po którym każdy uczeń otrzymał książę pt. „Pierwsze abecadło”. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Ż. Ścisłowska