Patron to duch opiekuńczy szkoły, postać charyzmatyczna, reprezentująca wartości godne naśladowania”.

Henryk III Głogowski urodził się około 1260 – 65 roku, a zmarł 9 grudnia 1309 r. Pochodził z linii Piastów. Używał tytułu księcia Królestwa Polskiego. Był bardzo dobrym strategiem, politykiem i niezłomnym wojownikiem. Przyczynił się do rozwoju miasta Głogowa. Hołdował zwyczajom rycerskim, rozwijał kulturę.

Dnia 8 grudnia 2023 r. świętujemy! Na początku grudnia zawsze obchodzimy DZIEŃ PATRONA naszej szkoły – Henryka III Głogowskiego, który „patronuje” nam od 9 grudnia 1994 r.
Symbolicznie i bardzo uroczyście, oddano hołd naszemu patronowi. Galowe stroje uczniów podkreśliły ważność naszego święta. O godzinie 9:00 spotkaliśmy się  na uroczystej akademii słowno – muzycznej  przygotowanej przez nauczycieli i naszych wychowanków, którzy swoimi pięknymi strojami i występami przenieśli nas w epokę  Henryka III Głogowskiego, a także przybliżyli osiągnięcia naszego patrona. W pięknej scenerii dzieci przedstawiły nam scenkę z życia dworskiego z czasów panowania Głogowczyka.  Uczennice  z zespołu tanecznego w pięknych strojach zatańczyły średniowieczny taniec. W swoim okolicznościowym wystąpieniu Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Jabłońska – Szewców przedstawiła uczniom najważniejsze dokonania Henryka III Głogowskiego i wyjaśniła uczniom, dlaczego akurat ta postać jest patronem naszej szkoły. Pani Dyrektor podziękowała również uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystą akademię.

Przy okazji święta, ukazały się gazetki poświęcone życiu Henryka III Głogowskiego. Uczniowie przygotowali kartki okolicznościowe dedykowane księciu głogowskiemu.

A. Dyk