21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Zespołu Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Nasza szkoła przyłączyła się do świętowania poprzez wykonanie kolorowych plakatów, które zawisły w holu szkoły. Wszyscy przyszliśmy do szkoły w kolorowych skarpetkach, które uwieczniliśmy na zdjęciach. Ten dzień w naszej szkole był bardzo kolorowy i wesoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Beata Kornas, Agnieszka Czechowicz, Łukasz Białek, Agnieszka Olszewska