W Dniu Dziecka, tj. 1. czerwca 2023 r. rozpoczęliśmy naszą przygodę, udając się na dwudniową wycieczkę, w której planie było zwiedzanie miasta Kopernika oraz słynnych pierników toruńskich a także Bydgoszczy wraz z jej historią.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spaceru po mieście z przewodnikiem, podczas którego mieliśmy okazję ujrzeć i poznać najważniejsze zabytki Starego Miasta, m.in. Krzywą Wieżę czy też Ratusz Staromiejski, usłyszeć legendy o nich jak również zobaczyć figurę osła czy pomnik psa Filusia.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie interaktywnego muzeum mieszczącego się w domu Mikołaja Kopernika, w którym to mogliśmy poznać życie i dokonania tego słynnego astronoma. Następnie udaliśmy się do Piekarni Mistrza Bogumiła, gdzie braliśmy udział w warsztatach piekarskich, tworząc własnoręcznie swój własny, niepowtarzalny piernik toruński.
Niemałą atrakcję stanowił dla nas Fort IV, w którym to po uprzednim jego zwiedzaniu z przewodnikiem braliśmy udział w podchodach, które polegały na tym, iż jedna grupa pozostawiała za sobą ślady i zadania do rozwiązania, natomiast druga musiała je znaleźć i odgadnąć.
Zwiedzanie Torunia zakończyliśmy wieczornym spacerem po Starym Mieście, podziwiając pięknie oświetlone zabytki w sercu tego urokliwego miasta.
W kolejnym dniu, tj. 2. czerwca 2023 r. pojechaliśmy do Bydgoszczy, aby udać się tam do Exploseum dawnej, nazistowskiej fabryki materiałów wybuchowych. Przemieszczając się podziemnymi tunelami mieliśmy okazję zobaczyć wystawy prezentujące Alfreda Nobla i początki tej fabryki wraz z jej produkcją, historią broni, uzbrojenia oraz materiałów wybuchowych.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście w Bydgoszczy, podczas którego zobaczyliśmy m.in. Stary Rynek, Ratusz, Spichrze nad Brdą, figurę „Przechodzącego przez rzekę”, Wyspę Młyńską czy też Wenecję Bydgoską.
Mam nadzieję, że miłe wspomnienia związane z wycieczką na długo pozostaną w naszej pamięci.

M. Łata