25 października  uczniowie klas IV-VIII uczcili pamięć jednego z wielkich Polaków – największego z rodu Słowian – Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowano spektakl słowno-muzyczny „Okna Życia”. Tytuł nawiązuje do symboliki okien, które towarzyszyły młodemu Karolowi Wojtyle, później – papieżowi Janowi Pawłowi II.|
Przed 45 laty z okien Pałacu Apostolskiego w Rzymie wybrzmiało symboliczne „Habemus Papam – mamy papieża”. Decyzją zgromadzonych na konklawe kardynałów następcą świętego Piotra został wybrany kardynał z Polski – Karol Wojtyła. Ówczesny Arcybiskup Krakowski był pierwszym od 456 lat papieżem spoza Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II i rozpoczął jeden z najdłuższych pontyfikatów, który trwał przeszło 27 lat.
Wadowice – dom rodzinny na ulicy Kościelnej, Kraków – Tyniecka 10 czy okno Pałacu Arcybiskupiego przy ulicy Franciszkańskiej – Jego okno na zawsze…. Później okna na Watykanie, z których Jan Paweł II przemawiał i błogosławił – miastu i światu oraz ostatnie Okno, z Domu Boga Ojca…

Dzień Papieski przypada każdego roku w październiku. Tegorocznym hasłem XXIII Dnia Papieskiego jest „Cywilizacja Życia”. Święty Jan Paweł II był wielkim strażnikiem życia i orędownikiem spraw tych, których życie było zagrożone – nienarodzonych.
Apel szkolny był okazją aby uczniowie mogli poznać dziedzictwo myśli wybitnego Polaka. Był on  wielkim nie tylko kapłanem ale także, poetą, teologiem, a zanim zdecydował się na wstąpienie do Seminarium marzył o studiach filologicznych oraz o występach na scenie teatru jako aktor.
Występujący w czasie apelu uczniowie, wcielili się w rolę aktorów i artystów – recytując wiersze polskich poetów oraz treści przygotowane na tę okazję, przy akompaniamencie skrzypiec, klarnetu i gitary. Zaśpiewali także ulubione pieśni Jana Pawła II, których aranżacje przygotowała pani Aleksandra Jaślar.
Akcentem kończącym spotkanie było słowo pani Dyrektor Małgorzaty Jabłońskiej –Szewców, która podziękowała organizatorom apelu oraz wszystkim zebranym za obecność i pamięć o Świętym Janie Pawle II.

J. Wilk