Dnia 12.10.2022 uczniowie klas: V b, VII a, VII b pojechali na wycieczkę rekreacyjną do DELI Parku w Trzebawiu koło Poznania. Ideą przewodnią  DELI Parku jest nauka o przyrodzie i świecie poprzez zabawę. Zgodnie z przesłaniem PARKU: „jesteśmy częścią ekosystemu” – zwróciliśmy uwagę na zdrowy styl życia, alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu i integrację grupy.

Wszystkie atrakcje i wartości DELI Park łączy przyroda – także motyw przewodni Parku, którym jest DELI Mamut. Jego szczątki odnaleziono na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Cofnęliśmy się do dawnych czasów, kiedy to w trwającej ponad milion lat epoce lodowcowej na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego i jego okolic żyły takie zwierzęta, jak mamut, nosorożec włochaty czy tur. Mogliśmy pooglądać makiety w/w zwierząt w naturalnej wielkości i przeczytać plansze z dokładnymi opisami gatunku.

Z samego serca Wielkopolski wyruszyliśmy na wyprawę po zabytkach Europy, Afryki czy Ameryki. Zabraliśmy się  w niezwykłą podróż po najsłynniejszych miastach i budowlach świata. Zobaczyliśmy między innymi Wieżę Eiffla, Złoty Pawilon w Kioto, Operę w Sydney, Statuę Wolności, Partenon czy Świątynię Opatrzności Bożej. W ciągu jednego dnia mogliśmy stanąć obok najważniejszych światowych zabytków. Podróż dookoła świata w „Parku Miniatur„ okazała fascynującym przeżyciem. Odbyliśmy ją zaledwie w jeden dzień. W Parku Miniatur zgromadzono repliki najsłynniejszych budowli z różnych kontynentów, także te wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

W Mini Zoo na terenie DELI Parku spotkaliśmy zwierzęta domowe, alpaki czy lemury. Oglądaliśmy owady, poznaliśmy ich życie, przyjrzeliśmy się z bliska ich budowie – dzięki ich gigantycznym rozmiarom. Obcowaliśmy z papugami w jednej z największych papugarni w Polsce.

Przeszliśmy po jedynej w Polsce Podniebnej Eko Wiosce. Trasa liczyła 250 m, wiodła wśród drzew. Stanowiły ją domki, tarasy, wiszące mosty i tajemnicze przejścia. Tarasy widokowe zawierały elementy uzupełniające, takie jak tablice edukacyjne, zagadki, łamigłówki.
Pogoda dopisała, mogliśmy spędzić ze sobą czas na świeżym powietrzu z dala od szkolnej ławki. Wycieczkę zorganizowały: p. Kowalska, p. A. Kuberska, p. B. Wolanin.

K. Kowalska