Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. W ramach programu BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK i szkolnej akcji BEZPIECZNE FERIE, w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów przeprowadzono w naszej szkole szereg działań:

–2 lutego odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP Smardzów dla uczniów klas I-VIII
10 lutego uczniowie klas: 2b,2c,3b,3c wyszli do O.K. Parku na spotkanie z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie oraz strażakami z OSP Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie. Podczas tego spotkania przeprowadzono na lodowisku pokaz akcji ratowniczej.
7 i 10 lutego uczniowie  klas edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w spotkaniu z p.  Sławomirem Olejnikiem. Spotkanie odbyło się w czytelni szkolnej, a jego celem było: poznanie klimatu panującego w polskich górach, poznanie zasad bezpiecznej turystyki górskiej, przekazanie informacji dotyczących ubioru i ekwipunku niezbędnego podczas wypraw górskich, uświadomienie niebezpieczeństw w górach wynikających ze zmiany pogody, kształtowanie wiedzy dotyczącej bezpiecznej turystyki górskiej, rozbudzanie zainteresowań pięknem polski gór.

Podczas tych wszystkich spotkań przypominano dzieciom o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupiono się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Utrwalono zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „Nie rozmawiaj…”, „Nie ufaj…”, „Nie wpuszczaj do domu…”, ale również uświadomiono dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe, a także o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód,  zjeżdżaniu na sankach w pobliżu jezdni. Uczniowie utrwalili sobie również zasady obrony przed atakiem groźnego psa. Wiedzą jak bezpiecznie poruszać się w górach. Życzymy wszystkim uczniom radosnego, a przede wszystkim, bezpiecznego wypoczynku w trakcie ferii zimowych.

A. Kuberska, A. Urbaniak

WIĘCEJ ZDJĘĆ…