W dniach 12 – 13.05.2022r. uczniowie klasy VIb, IVc, VIb oraz nieliczni uczniowie klasy VIIa – po okresie pandemicznym – wyjechali na dwudniową wycieczkę do Torunia i Malborka. Wyruszyliśmy wcześnie, gdyż podróż w tak odległe rejony Polski jest długa. Zatrzymaliśmy się w Toruniu, by poznać to miasto. Zachwyciliśmy się Krzywą Wieżą, która naprawdę jest krzywa i poznaliśmy legendy z nią związane. Podziwialiśmy rynek Starego Miasta wraz z kamieniczkami. Zaskoczyły nas posągi zwierząt na toruńskim rynku, chętnie w tych miejscach pozowaliśmy do zdjęć. Zatrzymaliśmy się przy domu wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Byliśmy w planetarium w STACJI MARS. Nie obyło się bez pierników toruńskich – z tych słodkości przecież słynie to miasto. Naprawdę pycha!!!
W drugim dniu byliśmy w Malborku. To była wspaniała lekcja historii. Z uwagą i zainteresowaniem słuchaliśmy naszych przewodników, którzy w przystępny sposób przybliżyli nam historię największego w Europie zamku krzyżackiego. To gotycki zespół zamkowy, który obejmuje:

– Zamek Wysoki z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą,
– Zamek Średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu (oddzielonym od niego murem i fosą), z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym, wieżą Kurzą Nogą,
-Zamek Niski (Przedzamcze), kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych.
Stanowi arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. W 1997 roku Zamek w Malborku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zadowoleni wróciliśmy do Głogowa. Wycieczkę zorganizowali: p. B. Wolanin, p. K. Kowalska, p. D. Brodowski.

K. Kowalska.