4 maja 2022 r. uczniowie klas drugich razem z wychowawcami, Paniami: M. Jabłońską – Szewców, M. Bajer i J. Sobczyk wyjechali na Zieloną Szkołę nad morze do Ustki. Oprócz dydaktycznych zajęć, uczniowie aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wycieczek, spacerów oraz zabaw na plaży. Nadrzędnym celem wyjazdu był walor ekologiczno – zdrowotny. Dzień przyjazdu był dla wszystkich ekscytującym przeżyciem a najbardziej oczekiwanym wydarzeniem było przywitanie z morzem.
Podczas spaceru po Ustce z przewodnikiem uczniowie poznali miasto, jego  historię, zabytki, pomniki oraz  związane z nimi legendy. Pojechali na wycieczkę do Doliny Charlotty. Zwiedzili ZOO  z 49 gatunkami polskich i egzotycznych zwierząt oraz Krainę Bajek. Pobawili się na placu zabaw. W fokarium podziwiali pokaz karmienia i zabaw fok.
Uczestniczyli  w całodniowej wycieczce do Słowińskiego Parku Narodowego.   Przeszli  czerwonym szlakiem przez Wydmę Czołpińską. Bardzo ich zdziwiły te piękne, bardzo wysokie góry piasku. Potem spacerowali brzegiem morza, po czym udali się w głąb Parku Narodowego. Razem z przewodnikiem rozpoznawali gatunki drzew i porostów. Poznali też historią latarni morskiej oraz  Osady Latarników.
Pojechali również do Orzechowa. Tam przeszli ścieżką dydaktyczną przez Wydmę Orzechowską. Zapoznali się z powstaniem i rodzajami wydm. Podziwiali roślinność nadmorską i wydmową – Bór Bażynowy.
Wybrali się na zajęcia edukacyjne do Pasieki „Wędrowna Barć” w Krzemienicy. Podczas dwugodzinnej „zielonej lekcji” dowiedzieli się, jak wygląda praca w pasiece, jak nazywają się mieszkańcy ula. Uzyskali wyczerpujące informacje na temat produktów pszczelich pozyskiwanych dzięki pracy pszczół oraz ich wartości odżywczych i leczniczych. Pszczoły to bardzo ciekawe, mądre i pożyteczne owady. Największym doświadczeniem był pokaz i demonstracja sprzętu pszczelarskiego. Mieli możliwość wirowania miodu na 50- letniej miodarce oraz przymierzenia stroju pszczelarza, a także obserwacji rodziny pszczelej w szklanym ulu, który jest unikatem na skalę światową.
Na koniec każdy z nas mógł spróbować dwóch gatunków miodu. Niektórzy poczynili również drobne zakupy, zaopatrując się w miodek w fikuśnych słoiczkach, czy woskowe świece w kształcie ula. Na pamiątkę pobytu i wspomnienia tej niezwykłej wyprawy każdy otrzymał okolicznościową widokówkę.
W ramach spotkań z historią  zwiedzili Bunkry Bluchera.- poniemieckie bunkry i umocnienia wojskowe. Poznali umundurowanie, broń, wyposażenie bunkrów poprzez historyczne eksponaty, efekty multimedialne i filmy 3D. Wszystkim Zielona Szkoła bardzo się podobała i mamy nadzieję, że za rok również będziemy mieli okazję wyjazdu na taką wycieczkę.

J. Sobczyk

więcej zdjęć….