W październiku, przed kolejnym zamknięciem szkół i decyzją o nauczaniu online, klasa 7b w Szkole Podstawowej nr 14 im. Henryka III Głogowskiego w Głogowie zaplanowała i zainscenizowała rozprawę sądową, na której została osądzona morderczyni, a zarazem tytułowa bohaterka dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.
Młodzież od początku zapaliła się do realizacji pomysłu. Chętnie podzielili się rolami postaci dramatu, za które musieli się przebrać, by je następnie odegrać. Zgłosili się Balladyna, Alina, Wdowa, Kirkor, Goplana, jej pomocnicy – Skierka i Chochlik i inni bohaterowie. Niezbędni byli również adwokaci oskarżonej i prokuratorzy, którzy dążyli do jej skazania. Na końcu rozprawy sądowej ława sędziowska, wspierana przez ławników, wydała wyrok.

Proces miał przebieg bardzo emocjonujący. Był pełen zwrotów akcji. Świadkowie podczas składania zeznań przypominali sobie, nieznane dotąd sądowi, fakty dotyczące popełnianych przez Balladynę z zimną krwią zbrodni. Na początku rozprawy prokuratura przedstawiła Balladynie zarzuty i zażądała najwyższego wymiaru kary. Pomimo oczywistej winy oskarżonej jej obrońcy zaciekle walczyli o jak najniższy wymiar kary. Prokuratorzy nie ustępowali. Sąd dociekliwie wypytywał o szczegóły okoliczności, w których zostały popełnione wszystkie morderstwa. Każdy ze świadków dokładnie przedstawił swój punt widzenia. Pomimo dzielnej walki obrońców Balladyny, zbrodniarka została skazana na karę śmierci.
Młodzież, pracując metodą projektu, świetnie poradziła sobie z wyzwaniem. Właściwe rozłożenie w czasie działań przyniosło zdumiewające efekty. Każdy wyszedł z zajęć pełen satysfakcji i z obietnicą nauczyciela, który zadeklarował, że wymyśli klasie kolejne takie zadanie.

H. Miroś.

Galeria zdjęć…