All-focus

              Jak co roku, NASZA SZKOŁA  przystąpiła do akcji Narodowe Czytanie, które odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.   Tegoroczna lektura to „Balladyna” Juliusza Słowackiego, która jest   wybitnym  dziełem  polskiego romantyzmu.  Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

          W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną,  odczytany fragment  „Balladyny”  został nagrany i umieszczony na stronie internetowej szkoły. Dodatkowo nagranie odtwarzane było przez nauczycieli języka polskiego na lekcjach w klasach 6-8. W  scenie wystąpiły uczennice klasy piątej – Urszula Gruszka  jako Balladyna  i Jagoda Stachowiak jako Alina. Akcję przygotowały Krystyna Kowalska, Joanna Donaj i Żaneta Ścisłowska.
Ż. Ścisłowska