22 kwietnia  obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, które mają uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w roku 1990. Hasło w tym roku: „Przywróćmy naszą Ziemię”.
Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.
Co możesz zmienić już teraz? W ramach obchodów tego dnia proponujemy kilka działań:

  1. Zasadź drzewo lub krzew, zasiej nasiona roślin kwitnących. Zadbaj o nie.
  2. Zrób „wiosenne porządki”.
    Istnieje wiele sposobów samodzielnego sprzątania np. z rodziną, z przyjaciółmi, … Zbierz zespół, który zrobi porządki! np. na podwórku, w lesie – pozbieraj śmieci, posegreguj je i wrzuć do odpowiednich pojemników. Liczy się każdy kawałek śmieci usunięty ze środowiska.
  3. Wyłącz urządzenia elektryczne na noc z prądu, np. ładowarki od telefonów, telewizor, komputer itp.
  4. Spędź aktywnie „majówkę” – nie siedź w domu, zorganizuj wycieczkę rowerową. Aktywnie spędzaj czas wolny, zaproponuj innym osobom działania prozdrowotne.

PAMIĘTAJ, ŻE MOŻESZ RATOWAĆ PLANETĘ PRZEZ CAŁY ROK.

B. Wolanin

Dzień Ziemi – gra

W kontakcie z naturą – dla dzieci z klas młodszych

Jak dbać o środowisko? 10 sposobów jak chronić przyrodę – dla uczniów
z klas starszych